Českokrásno,  Island

Letní

Je zataženo a prší. Sedím u okna a poslouchám padající kapky. Déšť je příjemnej zvuk. I když bych si víc přála tropický dny a noci, jako jsou teď doma, je pravda, že tohle pošmourný počasí se do mojí nálady momentálně hodí víc. Nevím, jestli mi následující přilepší, nebo spíš přihorší – bude se mi stejskat ještě víc, ale chci se aspoň na chvilku přenýst domů, do Česka, do toho rozmarnýho léta, který mám tak ráda.

 

Babiččiny třešně. Cpaní se třešněma tak moc, že už je nemůžu ani vidět, ale stejně si ještě vezmu, protože jsou šťavnatý a tak výborný!

Babiččiny jahody. Nejvoňavější ze všech. Samotný hned ze záhonu, nebo rozmačkaný s cukrem a se šlehačkou. A na vdolečcích. A taky maliny a rybíz.

Když se donutím a vstanu brzo ráno a jdu běhat do lesa. Je čerstvej chladivej vzduch, v lese zpívaj ptáčci, protože jim ještě není takovej hic. Po cestě zpět po polní cestě už do mě pálí slunce, ale jsem ráda, líbí se mi to a aspoň zabiju dvě mouchy jednou ranou – zaběhám si a ještě se opálím.

Koupání se v koupáku, co je oficiálně hasičská nádrž, ale celá vesnice se tam v létě koupe. Skáčem s Ladym do vody, blbnem a je nám úplně jedno, co si kdo myslí. Nejradši chodíme dopoledne, kdy máme celej koupák jen pro sebe. Nebo pak pozdě večer, třeba před bouřkou.. ale to nás pak otravujou hovada.

Letní bouřky. Jak já miluju letní bouřky. Hlavně když jsem doma v bezpečí a nikam nemusím. Velký hromy a blesky, ze kterejch má člověk takovej zvláštní strach a respekt, ale přitom ho nějakým způsobem přitahujou.

Zmrzlina. V létě bych mohla jíst zmrzlinu k obědu i k večeři. Moc nemusím čokoládovou a taky mi nechutná citronová, ale jinak je mi to jedno. Nestíhám lízat a teče mi, mám ji na prstech.. nestíhám lízat a už mi protýká i kornoutek dole, achjo! Musím ho ukousnout a pak vysávat dole a přitom lízat nahoře… Jo, pořád mluvím o zmrzlině, někdy jsou s ní prostě trable! 😀

Ježdění na kole a nadávání na kopce. Na Vysočině se nejezdí na kole úplně nejlíp. Je to pořád nahoru a dolů. Ale ta krajina je překrásná, malebný kopečky, pole, louky a lesy a třešně podél silnic.

Sbírání hub. Vloni jsem jich nasbírala tolik, že mi lezly už i krkem, ale stejně bych šla hned znova. Dala bych si smaženici, bedly na kmíně, hříbkový řízky a houbovou omáčku.

Letní deštíky. Takový ty lehoučký, co jen tak příjemně osvěžujou a nikomu nevadí, že zmokne. A pak ta vůně po nich, vůně zmoklýho asfaltu a chodníků.

Horký letní noci, kdy k letním šatům potřebujete maximálně džísku a stejně je vám chvilkama vedro. Procházky městem, sezení na chodníku a na schodech, který jsou ještě rozpálený ze dne.

Letní lásky…. Letní láska.

Posedávání venku na zahrádkách a popíjení studenýho piva a letního vína a ledovýho kafe. Nebo domácí malinovky u babičky na terase.

Posedávání v parku, na trávě, kdekoli a popíjení… čehokoli.

Burčák.

Meloun! Cpaní se melounem tolik, že ho má člověk až za ušima, ale to nevadí, je to jen voda, ne?

Voňavý rajčata, co fakt voní jako rajčata a mají chuť.

Opalování se a následný kontrolování se, jestli už jsem opálená a pak výsledná radost, že jsem opálená.

Jak mi přirozeně ze sluníčka zesvětlají vlasy.

Bezinková limonáda. Domácí. S ledem a citronem.

Venkovní vesnický zábavy, kdy si připadám, jak když je mi znova 16 a moje největší starost je, abych neměla 5 z matiky.

Když se konečně k večeru ochladí a můžeme s Bellinkou vyrazit na procházku do lesa. Koupe se v potoku, chladí si bříško, pobíhá s očmuchává všechno kolem, říkám jí ať nezdržuje a jde a ona si stejně dělá, co chce.

Letní festivaly. Kdy člověk neřeší od rána do večera nic jinýho, než na jakej koncert půjde, co bude jíst a co bude pít.

Když je takovej hic, že nemůžete dělat vlastně vůbec nic, takže úplně legitimně a bez výčitek opravdu nic neděláte.

Když se konečně po těch dnech veder zatáhne, ochladí a zaprší a vy můžete bejt jen tak zalezlý doma, v mikině, s horkým kafem a knížkou.

Letní oddechový knížky, který taháte všude s sebou, takže jsou upatlaný od opalovacího krému, politý džusem a ošmatlaný z tramvaje a mají zpřehýbaný rohy.

Pozorování hvězd od nás z balkonu, s Bellinkou u nohou.

Spaní pod širákem, když se zadaří. Když ne, tak aspoň ve stanu.

Návštěvy Míši z Brna v Praze a následný.. všechno 😀

Výlety na hrady a vyhlídky s Carevnou.

Mazlení se se sousedovic koťátkama.

Čerstvej hrášek.

Lesní borůvky.

Letní rodinný oslavy.

Výrazný rtěnky, protože v létě suchý popraskaný rty nehrozí.

Válení se na trávě v babiččině zahradě.

Všechny ty kytky kolem.

Rodinná Molnárovic letní dovolená (v ideálním případě Kristýnka nechybí).

Letní cinkrtlátka.

Dostávání pohlednic.. protože v létě lidi cestujou víc.

Vítr ve vlasech.

Letní ohýnky  a opíkání špekáčků a jablek a odhánění Belly a Brity od ohně a od jídla. Nežebrej! Spálíš si čumáček!

Západy slunce.

Když v lese potkám žábu. Nebo slepýše.

Všechen ten hmyz kolem… jakože jo, mouchy jsou otravný a masařky nesnáším, komáři jdou vždycky jen na mě a pak mám hnusný boláky a svědí to a klíšťat se bojím…ale jinak je to krásný! Všechny ty tvary, textury a barvy.. hmyz je úplně jinej vesmír.

 

Určitě jsem toho ještě spoustu zapomněla.. co máte rádi na létě Vy? Napište mi o tom…

 

2 Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.