Srí Lanka

Srí Lanka – Bářiny tipy 3: Jsem tu. Co teď?

Přiletíte na Srí Lanku.

zachováte klid

Vyplnili jste vízovej vstupní formulář (jen taková formalita, kam napíšete v podstatě to samý, co jste už vyplňovali, když jste si žádali o víza). Prošli jste kontrolou. Všechno dobře dopadlo a neztratili vám kufry.

Tak a teď jste v letištní hale a přemýšlíte, co dál.

Co potřebujete, je hotovost – Srílanská rupie. Jedna koruna je cca 7 rupií. Na Srí Lance je levno 🙂 Na letišti jsou asi dva nebo tři bankomaty. Než využívat směnárnu, radši si prostě vyberte z bankomatu rovnou na letišti. Budete potřebovat hotovost na cestu do města.

Pokud plánujete být na ostrově delší dobu, vyplatí se zařídit si místní simku. Můžete to udělat taky přímo na letišti a je to fakt levný a součástí je i obrovský množství dat, takže můžete postovat na instagram do aleluja! A skajpovat s těma, co trčí doma 🙂

Krok číslo jedna je dostat se z letiště. Dejme tomu, že chcete do hlavního města Colomba, který je od letiště daleko cca 35 km. Vylezete ven a protože jste hrozně nenápadný, začnou na vás pokřikovat taxikáři. Můžete jejich služby využít, ale pravděpodobně se trochu plácnete přes kapsu, což je podle mýho názoru zbytečný. Než utrácet za taxíky, to si radši koupím něco dobrýho k jídlu!

tuk-tuk je vlastně takovej taxík a potkáte ho tam častějc, než auto

pokud má ve vesnici nějaká rodina spolu s motorkou i tuk-tuk, patří k těm nejbohatším

Taxikáře teda úspěšně ignorujte (prostě jděte, usmívejte se, ale jinak na ně nijak nereagujte) a hledejte bus. Srílanský busy jsou kapitola sama pro sebe. Jsou dva druhy – soukromý a státní, který jsou o víc než polovinu levnější. Státní jsou červený a jsou v polorozpadlým stavu, ale to neva, většinou fungujou 😀 Tady bych vám ale doporučovala soukromej. Je to o dost pohodlnější a to po tom náročným letu přijde vhod. Nepamatuju si, z kterýho nástupiště ty autobusy odjíždějí. Ale stačí se zeptat na informacích pro turisty, nebo třeba ve stánku, kde prodávají sim karty atp. Oni vás navedou. Možná tam budou dokonce i cedule, který vás z letiště k busu nasměrujou. Každých cca 15 minut jezdí kyvadlová doprava na nejbližší autobusový terminál, odkud se pak dostanete např. do Colomba. Měl by to být autobus č. 187. Jezdí často a cesta trvá cca hodinu.

Autobusy jsou nejvtipnější! Hraje tam vždycky nahlas hudba, jsou vyzdobený a přeplácaný vším možným, jsou plný lidí, zastavují, kdy a kde se jim chce a vždycky je tam řidič a pak výběrčí jízdnýho

V Colombu bych se nezdržovala po delší dobu, než je nezbytně nutný. Pokud vás město zajímá, vyhraďte si na něj maximálně den. Víc nemá cenu, protože tím akorát ztrácíte čas, kterej můžete trávit na nějakým jiným, nesrovnatelně krásnějším místě, kterejch je na ostrově nepočítaně.

Pokud chcete tak procestovat tak nějak celej ostrov, doporučuju vydat se na sever – jezdí tam vlaky i autobusy, ale doporučuju spíš vlak. Za A, je to rychlejší a za B, je to zážitek sám o sobě. V Colombu jezdí ze čtvrti Fort (hlavní nádraží se jmenuje Fort Railway Station).

 

No ale kam přesně jet? Jaká trasa bude nejlepší?

Stručnej tinerář na cca 14 dní sem hodím v příštím článku spolu s mapou a seznamem míst, kde jsem byla já.

TIPY:

  • Google mapy v mobilu asi máte. Stáhněte si mapu Srí Lanky, ať ji můžete používat i offline. Je to nejlepší pomocník! Třeba když jedete v autobuse a nejste si jistý, jestli už jste vaši zastávku přejeli, nebo ne. Využijete je i ve městech.
  • Někam je lepší jet vlakem, někam je lepší jet autobusem. Třeba na vysočinu se vyplatí jet určitě vlakem. Je to trošku přehypovaná záležitost a když nemáte štěstí, skončíte sedět někde zasekaný uprostřed vlaku a nevidíte ani hory, ani čajový plantáže, ani vodopády.. nevidíte prostě nic kromě lidí. Ale když trochu štěstí máte a chytnete sedačku, nebo místo u schodů, stojí to za to. Mezi městy a kolem pobřeží je ale určitě lepší jezdit busem (ostatně železniční síť tak hustá stejně ani není).
  • Smlouvejte s tuk-tukářema! Na Srí Lance se smlouvá a kdo nesmlouvá, je hloupej 😀
  • Nic dalšího mě teď nenapadá, ale kdyžtak dopíšu. A tobě to mami řeknu 🙂

nejsou to mrtvolky, jen spí na silnici

 

 

4 Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.