Práce na Islandu
Vlastně ani nevím, jak nás napadl zrovna Island. Bude to asi tím, že jet na nějakou dobu na Island nenapadlo mě, ale Mariho. Já totiž nemám ráda zimu. Mám ráda léto a teplo. Nicméně jsme se chtěli podívat někam do světa a to nejlíp někam, kde se nám podaří něco našetřit a budem se moct třeba hned záhy vydat někam jinam do tepla.
Všechno se to seběhlo dost rychle. Rozhodli jsme se v lednu a ani ne v půlce března odlítali. Já jsem pustila svůj pokoj v Praze, odstěhovala si věci, koupila si pořádnou zimní bundu, pohorky, „vylepšila“ jsem si životopis tím, že jsem tam dopsala všechny možný brigády v gastru a službách, který jsem z něj předtím už dávno vymazala, koupili jsme letenky, sehnali ubytování a bylo to.
Takhle zpětně to vypadá jednoduše, ale když jsem hledala různý zkušenosti a rady, jak najít práci, kde hledat, co mít s sebou, co vyřídit atd., byla jsem z toho trochu zmatená. Někdo psal, že na Island dojel, sehnal práci, ale zaboha nemohl sehnat ubytování, tudíž musel zase odjet, protože po 14 dnech spaní v hostelu byl na mizině. Jinej zase psal, že už nemá cenu na Island za prací jezdit, protože už je tu moc lidí, turistickej boom trochu opadl a kurz není tak výhodnej, což znamená, že si nic nevyděláte. No, na ničí rady jsme v tomhle ohledu nedali a prostě odletěli. Zkusím alespoň trochu přehledně sepsat moje, respektive naše zkušenosti z těch 8 měsíců, co jsme tam byli.
1) Načasování
Vždycky je dobrý bejt ve správnej čas na správným místě, na tom se asi všichni shodnem. Místo teda máme – Island – tudíž zbývá jen vyřešit, kdy je nejvhodnější doba tam odjet. Podle mýho názoru je to před začátkem sezóny, to znamená tak od dubna, května, kdy na ostrov začíná přijíždět zase víc turistů. Největší nával je v od května do září s tím, že červenec a srpen jsou fakt šílený měsíce. V tu dobu totiž přijíždějí různý zaoceánský výletní lodě, ze kterých se vyvalí stovky lidí a najednou jsou ty přístavní městečka i jejich okolí totálně plný. A k tomu další turisti, co na ostrov přilítaj.
Od září je lidí čím dál míň a z vašeho plnýho úvazku se může ze dne na den stát jen poloviční. Pak nezbejvá nic jinýho, než hledat si jinou,nebo spíš ještě jednu práci. Nebo odjet. Během podzimu se situace zhoršuje, i když od půlky listopadu do konce prosince je to zase trochu lepší, protože začínají vánoční večírky atp. Nicméně v lednu je to opět kritický, některý podniky se dokonce rozhodnou mít otevřeno třeba jen 5 dní v týdnu místo původních sedmi…
My jsme na ostrov přiletěli a hned další den jsem šla na zkoušku do restaurace, kde jsem byla až do svýho odjezdu. Neříkám ale, že je nemožný sehnat práci na podzim nebo v zimě. Rozhodně je to ale jednodušší před sezónou.
2) Kde hledat
Tohle je takový ošemetný a hodně o štěstí. Já jsem už cca 14 dní před odletem projížděla stránky Alfred.is, něco jako český jobs.cz a když se mi nějaká pozice pozdávala, poslala jsem jim životopis. No a z jedný restaurace se mi ozvali pár dní před odletem, ať přijdu na zkoušku. Já jsem jim psala, že bohužel ještě nejsem na Islandu, tak jestli by ten termín nešel změnit. Vyšli mi vstříc, a tak jsem hned den po příletu šupala do práce. Zrovna tam sháněli i barmana, takže se tam našlo místo i pro Mariho. Nebyl to ale plnej úvazek, takže hledal ještě dál. Já jsem měla na začítku taky jen poloviční, takže jsme spolu chodili po Reykjavíku a roznášeli životopisy. Prohlíželi jsme taky různý FB skupiny. Je potřeba bejt vytrvalej. A taky trpělivej, což teda já rozhodně nejsem.
3) Životopis
Životopis si vytiskněte ideálně ještě doma, ať nemusíte lítat po Reykjavíku a shánět tiskárnu. Mít o starost míň se hodí. Není potřeba tam nic moc vymejšlet a sáhodlouze rozepisovat. Dejte tam svou fotku, napište, jakýma jazykama se domluvíte a vypište všechny pracovní zkušenosti, krerý si myslíte, že vám při shánění práce pomůžou. Prodávali jste v létě zmrzku? Umíte vařit kafe? Dokážete nosit aspoň tři talíře? Vyznáte se v koktejlech? Umíte rychle povlíct a ustlat postel? Napište, kde jste pracovali, jak dlouho a co díky tomu umíte. Hlavně se snažte napsat to stručně, jasně a bez chyb. A nezapomeňte tam uvést váš email! Kennitalu (osobní číslo, co si musíte zařídit, jinak si na Islandu ani neškrtnete), adresu a případně islandský číslo tam můžete pak dopsat ručně, to nikomu nevadí.
4) Co můžete dělat
Tak dělat můžete všechno. Samozřejmě je problém, pokud neumíte islandsky, to máte přirozeně osekanej výběr. Nejčastěji lidi dělají ve službách, tzn. v restauracích, klubech a kavárnách, v hotelech, v úklidových firmách a pak taky na farmách a ve sklenících. Můžete vykládat zboží v supermarketech, asistovat u pokladen, dělat v automyčce, pokud máte nějakej průvodcovskej kurz, nebo aspoň nějaký zkusšnosti s tím, můžete skupinám dělat průvodce po horách, ledovcích… a pokud si troufnete, můžete pracovat na stavbách atp. Já jsem dělala servírku v restauraci a pak taky v kavárně a obchodě s Vinylama. A chvilku jsem taky uklízela Airbnb byty. Neznamená to ale, že nemůžete dělat nic jinýho. Klidně můžete rozjet na ostrově svůj vlastní podnik, děr na trhu tam mají požehnaně…
5) Bydlení
Střecha nad hlavou je důležitá. Mít odkud jít do práce a kam jít po práci je potřeba. My jsme zariskovali a vyšlo to. Přihlásili jsme se do všech možnejch FB skupin, kde se nabízí ubytování a snažili jsme se něco ulovit. Když už jsme něco našli, byl problém s tím, že nemůžem přijít na prohlídku a nikdo nám ten pokoj nechtěl podržet, tudíž nám ho vždycky někdo vyfoukl. Což je pochopitelný.. když potřebujete pronajmout pokoj, tak ho pronajmete a nebudete čekat, jestli opravdu přijedou dva lidi z Česka, jak vám slíbili. Nicméně pak jsem narazila na inzerát pokoje v centru Reykjavíku, kterej sice nevypadal nic moc (no byla to prostě taková špeluňka), ale byl cenově výhodnej a bez depozitu. S chlápkem byla domluva, poslal fotky a taky údaje o sobě s tím, že když mu pošleme nějakou část nájmu, pokoj nám podrží. No a tak jsme zariskovali a prachy mu poslali. Pak jsme přijeli a… všechno dobře dopadlo a měli jsme kde bydlet 🙂 Špeluňku jsme si pak časem vlastně celkem zamilovali. Měli jsme tam velkou pohodlnou postel, poličky, stolek, ledničku (bydlelo nás v tom domě 5, takže měl v pokoji každej svoji, aby nebyly zmatky) a časem jsem v pokoji vyzdobila stěny různejma hezkejma fotkama, co jsem kde našla, vystříhla a nalepila. Taky jsem si nechala zakořenit větvičku kočiček a povedlo se zakořenit i avokádo , který už mám teď doma v květináči 🙂
6) Po příjezdu
Když na ostrov přijedete a chcete tam nějakou dobu žít, musíte se zaregistrovat na ÞJÓÐSKRÁ ÍSLANDS. Veškerý info najdete na jejich stránkách. Je to jednoduchý, prostě tam přijdete, počkáte, až na vás bude řada, dostanete se k přepážce a daná osoba to s váma vyřídí. Musíte tam jít, jinak nedostanete vaše identifikační číslo, tzv. kennitalu, kterou potřebujete naprosto ke všemu. Bez kennitaly vás nejspíš nikdo nezaměstná, budete tam na černo, nebudete si moct otevřít účet v bance… prostě nic.
7) Pracovní smlouva
Vzhledem k tomu, že jste vedený u zaměstnavatele pod kennitalou, pracovní smlouvu jakoby nepotřebujete. Stejně si ale myslím, že je fajn si ji vyžádat a pak ji mít, třeba jen pro úřady zpátky tady v ČR. A pokud ne smlouvu, tak je dobrý mít každej měsíc aspoň výplatní pásky. Prostě nějakej hmatatelnej důkaz toho, kde a kdy jste pracovali. Islanďani jsou nesystematický a rádi zapomínaj, ale prostě si ji od zaměstnavatele každej měsíc vyžádejte, pokud vám ji automaticky neposílá. Já jsem měla smlouvu a výplatní pásky mi chodily i automaticky s výplatou a měla jsem je mezi dokumenty v internetovým bankovnictví.
Pokud vás napadá, že je lepší pracovat na černo, tak jako jo, na jednu stranu je to lepší, jelikož nemusíte platit ty vysoký islandský daně, tudíž si víc vyděláte. ALE. Může se vám stát (a znám kluka, kterýmu se to stalo), že budete měsíc někde dřít, načež vám řeknou, že jsou v bankrotu, výplatu vám nedaj a vy se nedovoláte pomoci. Pokud děláte na černo, nemáte prostě žádnou páku na svýho zaměstnavatele. Nemůžete se obrátit na unii (asi něco jako naše odbory), takže na jednu stranu jo, můžete mít fajn výdělek, ale na druhou stranu, když se něco stane, tak… jste v prčicích.
8) Na co si dát pozor
Pište si svoje hodiny. Pečlivě. Jak už jsem psala, Islanďani jsou roztržitý, zapomínaj a snadno vám zapomenou zapsat a následně zaplatit klidně pár dní z vašeho mesíce. Nevím, jak je to možný, když se logujete do a ze systému při každým vašem příchodu a odchodu, ale prostě se to stává. Kontrolujte si odpracovaný hodiny, kontrolujte si, jestli vám správně platí za přesčasy, za práci večer, za práci o víkendu a o svátcích. Jeslti za vás správně odvádějí daně a jestli vám vyplácejí na zvláštní účet tzv. Orlof, což je něco jako příspěvek na dovolenou, kterej vám jednou ročně, v květnu, přijde na účet. Je to vlastně čás vaší výplaty uložená stranou, abyste to neutratili hned. Můžete se ale se zaměstnavatelem domluvit a on vám to klidně pošle v srpnu, v prosinci, prostě kdykoliv…
9) Pojištění
Pokud si nechcete rušit pojištění v ČR, tak si ho nerušte a buď si plaťte cestovní pojištění, nebo si neplaťte nic, ale to by vás mohlo vyjít hodně draho, kdyby se vám nedejbože něco stalo. My jsme to vyřešili tak, že jakmile jsme měli zaměstnání, odhlásili jsme se z pojišťovny v ČR a přihlásili na pojišťovnu na Islandu. Nic to nestojí, platí to za vás zaměstnavatel. Doložíte příslušný formuláře oboum stranám, případně pokud nejsou líný, vykomunikujou si to samy a vy máte vystaráno. Když se pak vracíte, jen vyplníte žádost o formulář E-104, pošlete islandský pojišťovně, ta vám pošle potvrzenej formulář, kterej doložíte v Česku a když vám všechno sedí, máte pojištění krytý a jen se přihlásíte opět tady. Hlavně nezapomeňte, že pojištěný můžete bejt jen v jedný zemi EU, ne v obou najednou. Nevím, jakej je postih, ale nejspíš nějaký pokuty…
10) Další formality
Dejme tomu, že kennitalu už máte.. tak je potřeba si založit účet v bance. My jsme měli účet u Arion banki a bylo to v pohodě. Za vedení účtu se nic neplatí, možná je tam nějakej menší poplatek za založení, ale možná vlastně není (pokud je, tak byl asi malej, protože si ho ani nepamatuju). Mají internetový bankovnictví, mobilní aplikaci a i apple pay jim funguje. Nevím, jestli je to specialita naší banky, nebo je to tak na Islandu obecně, ale po 4. hodině odpolední prostě nejdou posílat zahraniční platby 😀 prostě máte vždycky čas jen ve všední dny od asi 8 do 4.
11) Převod peněz
Pokud si nechcete nechávat všechny peníze na islandským účtu, ale převádět si je občas na ten českej, nejjednodušší je podle mě používat Transferwise. Používá ho Mari i já a další lidi, co známe a nikdy nebyl problém. Peníze máte standartně na účtu za pár dní a funguje to, jak kdybyste prováděli online platbu kartou, není to nic složitýho. Samozřejmě můžete využívat klasicky i bankovní převody z jedný banky do druhý, ale podle mě je to moc zdlouhavý a časově omezený, viz bod č. 10.
11) Odjezd
- Odhlašte se s pojišťovny a přihlašte se u nás (viz bod 9).
- Zajděte si na daňovej úřad, kde vyplníte jakejsi formulář o tom, kde a jak dlouho jste pracovali – víc info a adresa tady.
- Pošlete si žádost o formulář U1 – více info tady, kde formulář i v pdf verzi najdete.
- A následně se po příjezdu domů odhlašte na stránkách registru.
12) Ostatní
- Pokud se chystáte pracovat v restauraci, kavárně nebo baru, je užitečný mít s sebou rovnou černý kalhoty a pohodlný kecky, ať to nemusíte shánět na Islandu. Není tam moc výběr a je to dražší, jak u nás.
- Spoustu důležitejch informací včetně odkazů, formulářů a adres najdete na stránkách českýho úřadu práce – tady.
- Plno odpovědí na všechny možný otázky najdete ve FB skupině Češi a Slováci na Islandu.
- Nepřehánějte to s tou prací. Jo, asi jste přijeli na Island proto, abyste si vydělali a ušetřili co nejvíc, ale dělat 260 hodin každej měsíc je prostě šílenost a dřív nebo pozdějc vás to zničí. Zkuste si to i trochu užít, jet občas na výlet, zajít si do bazénu, na jógu, s kámošema na pivo, i když je to šíleně drahý, vyhradit si třeba tejden na dovolenou po ostrově… vždyť kdy jindy chcete ten ostrov prozkoumat, když ne zrovna tehdy, když tam žijete? Otročit a vůbec si tu zami neužít by byla škoda. Islands je krásnej, ta příroda je neskutečná a i když jsem si to nemyslela, docela se mi i stejská a těším se, až se tam třeba někdy podívám znova.
A jestli si na Islandu člověk vydělá? Pokud nechodíte furt jíst a pít ven, ale vaříte si doma, případně jíte v práci, zbytečně neutrácíte a máte fér zaměstnavatele, tak jo, furt si myslím, že se tam za prací vyplatí jet 🙂
Je určitě plno dalších tipů a věcí, který jsem možná zapomněla zmínit, tak kdyby něco, klidně se můžete zeptat a třeba zrovna budu vědět 🙂
One Comment
Pingback: