Nizozemsko,  Utrecht

Koningsdag! = King’s day = Královy narozeniny

Den krále! 27. duben je den, kdy celej národ slaví narozky svýho krále. Letos je mu 50. Narodil se 27. 4. 1967. Kde? V Utrechtu! Oslavy po celým Nizozemsku začínají ale už k večeru den předem, protože druhej den nemusí nikdo do školy ani do práce, protože na královy narozeniny se prostě slaví! Nechť oslavy započnou!

symbol Utrechtu – Domtoren

naše výzdoba 

jdem slavit 

zakončení večera

Protože současný král, Willem-Alexander Claus George Ferdinand, pochází z Oranžsko-nasavské dynastie, každý má v den oslav na sobě něco oranžovýho. Vlastně celá země je v oranžovým – i tradiční holandský zákusky – tompouce – který jsou normálně politý růžovou polevou, jsou tentokrát oranžový, všude vlajou oranžový vlaječky, na domech je oranžová výzdoba a všude jsou taky nizozemský vlajky.

tompouce a naše královská snídaně

holky, jsme krásný – můžeme vyrazit do ulic!

toto není král

to jsem tancovala, ale vypadá to, že tancuje jen moje ruka

Po  celým městě jsou trhy a místní prodávají/rozdávají v ulicích a před domy svoje věci, který už nepotřebujou – oblečení, hračky, knížky, skleničky, ovladače k televizi… stačí si vybrat.

ovladače do sbírky

holky si uklidily v pokojíčku a teď vydělávaj na zmrzlinu

královská hostina nesměla chybět!

Tak už to dojez, ať můžeme jít dál! 😀

Po městě je plno koncertů a párty –  na náměstích, u kostelů, na lodích, co plujou kanálama, na balkónech domů, v garážích…. každej je veselej (jak jinak :D)

párty na lodi 

koncert na náměstí pod Domtoren

Ať žije král!

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.