Srí Lanka

Srí Lanka – Bářiny tipy 2: Letenky, očkování?, víza

Přišla jsem na to, že takovýhle praktický tipy mi vlastně moc nejdou, respektive moc se mi do nich nechce, protože je to docela piplačka a já jsem lenoch a radši píšu o nějakejch svejch příhodách… no tak se do toho radši rovnou pustím, než si zase najdu něco lepšího na práci 😀

LETENKY

Letenky na Srí Lanku stojí kolem 15 tisíc. Dají se ovšem sehnat mnohem levnějc, pokud:

  1. je vám jedno, kolik přestupů budete absolvovat
  2. je vám jedno, kolik hodin na přestupech strávíte čekáním
  3. jste časově flexibilní, což znamená, že nemusíte nic dopředu plánovat a pokud se objeví nějaká slevová akce na letenky, nebo chybný tarify, kupujete letenku a je hotovo

Třetí způsob je ten úplně nejlepší, kéž bych se dočkala toho, že si budu cestovat jen takhle! To totiž místo 15 tisíc letíte třeba za 6. No nicméně pokud letíte standardním způsobem, je dobrý kupovat letenky s předstihem, protože moc neplatí, že letenky na poslední chvíli budou levný. Tenkrát jsem odlítala v červenci a letenky jsem kupovala v půlce dubna a trochu jsem litovala, že jsem je bejvala nekoupila už dřív.

Jakou společnost vybrat? Já jsem letěla s Emirates, se zastávkou v Dubaji (psala jsem o tom tady). Ač se to může zdát, nebylo to nějak předražený a ten servis, co u Emirates mají, je úplně skvělej a celkově je to zážitek, obzvlášť když se vám poštěstí a letíte tím obrovským dvoupatrovým Airbusem 380. Jídlo mají výborný, během cesty rozdávají dortíky a zmrzliny, sedačky jsou pohodlný, na výběr je spousta filmů a seriálů, letušky jsou milý, deky teplý, na wc je krém na ruce, máte neomezený množství nápojů… Ani se vám z toho letadla pak nechce pryč, protože už ten let je taková malá dovolená 😀

měla jsem štěstí – nikdo vedle mě neseděl a mohla jsem se pěkně natáhnout

Levnější letenky má třeba Fly Dubai, což je něco jako nízkonákladovka. Původně jsem chtěla jet s nima, protože letenky byly o trochu levnější, ale pak jsem četla ne zrovna dobrý recenze… a dlouhej let tak úplně nechcete přežívat na jednom kelímku vody, bez jídla a mrznout tam.

Letenky máme… tak co je tam dál? Očkování a víza! A ne, nespletla jsem se, víza opravdu můžete zařizovat až po tom, co máte letenky. Nemusíte se bát, že byste je nedostali. Já, věčnej odkládač a nechávač věcí na poslední chvíli, jsem si víza zařizovala fakt pozdě a přišly mi den před odjezdem, což ovšem v žádným případě nedoporučuju, byly to fakt nervy a nestojí to za to!

VÍZA

Dejme tomu, že chceme turistický víza. Ty se vydávají na 30 dní. Veškerý info je tady na oficiálních stránkách imigračního. V základních bodech to sepíšu i sem:

  1. Zkontrolujte si, že máte platnej pas. A to platnej tak, aby platil ještě aspoň půl roku po tom, co do země vstoupíte. (Tenhle bod neplatí jen pro Srí Lanku, platí obecně a držte se ho vždcky, když letíte někam mimo EU.)
  2. Víza zařizujete online na tomhle odkazu.
  3. Je to pak celkem přehledný:
    1. Vyberete si jazyk.
    2. Otevře se vám další stránka, kde postupujete podle jednotlivejch záložek, hezky jednu po druhý.
    3. Souhlasíte s podmínkama a vyberete požadovanej typ víz, tzn. v tomto případě ten turistickej.
    4. Vyplníte údaje o sobě. Speciální pozornost věnujte svýmu jménu (bez diakritiky) a taky svýmu číslu pasu! Zkontrolovat radši 3x!
    5. Chce to po vás i adresu na Srí Lance. Pokud neplánujete bejt jen na jednom místě, napište tam prostě to první místo, kde plánujete strávit na první noc. Tohle stejně nikdo neřeší..
    6. Po vyplnění a překontrolování všech údajů jdete dál a chce to po vás zaplatit poplatek, celkem 35 dolarů. Je to spolehlivý, nemusíte se bát platit kartou.

A je to! Máte požádáno o víza, jste o 35 dolarů chudší a následuje čekání. Na tomhle odkazu můžete po zadání vašich údajů kontrolovat, jestli už vízum máte, nebo ne. Trvá to obvykle tak 14 dní, ale jak jsem už říkala, zažádejte si o víza co nejdřív, ať to máte z krku  a nemusíte na to už myslet.

Pokud chcete na ostrově zůstávat dýl jak měsíc, musíte víza prodloužit, což znamená absolvovat výpravu do hlavního města Colomba, kde strávíte krásnej den na imigračním úřadě spolu s asi tak milionem dalších lidí ve 40 stupních. Tak přeci jen se dostaneme k nějaký mojí veselý příhodě! Já musela víza prodloužit, protože jsem na ostrově potřebovala bejt cca 2,5 měsíce. No, pravda je taková, že pokud nebudete dostatečně draví, je dost dobře možný, že to za ten den ani nestihnete a budete tam muset přijít ještě den další a možná i ten další. Já jsem měla to štěstí, že jsem tam ráno přijela a šel tam se mnou můj srílanskej kamarád Namal a jen díky němu jsem to stihla. Fakt to všechno hrozně trvá, chodíte od úředníka k úředníkovi, připadáte si jak slepička, co shání kohoutkovi vodu a celý se to zdá úplně nekonečný. Byl to šílenej proces, nešlo to po dobrým ani po zlým, nefungovalo bejt asertivní, submisivní… prostě nic! Byla jsem už tak zoufalá, že jsem si tam pak jen sedla a Namal mi to prostě vyběhal. Vízum mi vydali 5 minut před tím, než úřad zavírali a málem jsem kvůli tomu nestihla vlak zpátky do vesnice. Nicméně to neznamená, že vízum neprodlužují. Prodlužují, ale člověk musí prokázat, že je dostatečně vyklidněnej, naučil se trpělivosti a zaslouží si být na tý krásný Srí Lance o pár měsíců dýl!

Krok poslední: Přišly vám víza? Tak si je vytiskněte a mějte je po ruce u pasu.

OČKOVÁNÍ

Tohle je na uvážení každýho a upřímně řečeno tady nic radit nechci. Jsou lidi, který cestujou kompletně bez očkování a nikdy neměli nejmenší problém. Jsou lidi, který jeli očkovaný vším, čím očkovat jde a neměli nejmenší problém. První skupina vám řekne, že očkování není potřeba. Druhá vám řekne, že potřeba je, protože díky očkování byli v pohodě! A pak si vyberte… Já se řídím tím, že nejlepší je zlatá střední cesta. Úplnej příznivce očkování a prášků nejsem, ale zaplaťpánbůh za ty dary!

Očkovaná na žloutenku typu B a na tetanus už jsem byla, tudíž před odjezdem mi zbývalo očkování na žloutenku typu A. Tyhle tři očkování jsou, myslím, takovej základ a s tím můžete klidně bez obav jet. Já se navíc nechala očkovat ještě na břišní tyfus, protože jsem věděla, že budu žít s místníma v chýši, kuchyň bude vypadat všelijak, kdoví jak to bude s vodou, koupat se budeme v kanálu (o srílanským koupání jsem psala tady) a taky se znám a věděla jsem, že rozhodně nebudu ignorovat potulný psy, kočky, opice a další zvířata, nýbrž s nima budu chtít velice živě interagovat (o mým pobytu v jeskyni s opicema napíšu jindy).

naše kuchyně doma

PísekYin Yangstarej drzej opičák

Ale pokud nemáte v úmyslu jíst rukou jako místní, budete bydlet po hotelech a penzionech a zvířatům se budete vyhebjat, pak si fakt vystačíte jen s tou žloutenkou a tetanem.

Dobrý je, že pokud si to necháte za rok přeočkovat, platí vám to doživotně 🙂 Jo a zdravotní pojišťovny to často proplácí, třeba VZP to tenkrát proplácela snad z půlky.

A co malárie? Mám si s sebou brát antimalarika? Podle mýho názoru je to zbytečný. Malárie na Srí Lance už skoro není. Problém je spíš horečka dengue, taky přenášená komárama. Jenže proti ní neexistuje vakcína, ani žádný speciální prášky. Na druhou stranu na ní ale zemře jen 1-5 % nakažených. Takže tady bych prostě volila pozitivní myšlení. A přestaňte zabíjet hmyz, ať si neničíte karmu a tamější komáři vám to pak nechtěj vracet!

No a příště bude moje oblíbený téma: kdy vlastně na Srí Lanku jet? Kdy tam prší, kdy tam neprší, jaký je tam podnebí, jak je to tam se změnou klimatu a jaký teploty očekávat. Není to totiž tak jasný a jednoduchý, jak se zdá a povím vám o tom jedině já! 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.